Dedektör Kullanmanın Cezası Var mı? Dedektör taşımak yasaldır ve suç değildir. Dedektör taşımanın bir yaptırımı yoktur. Dedektörünüzü istediğiniz bir yerden başka bir bölgeye rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Fakat dedektör benzeri cihazlar eşliğinde izinsiz kazı yapmak yasal değildir.

Dedektör kullanmak yasak değildir, dedektör arabanızda taşıyabilir, uçakla seyahat edebilir, evinizde bulundurabilir, tren ile yolculuk yapabilirsiniz. Adınıza düzenlenmiş belgeleriniz yanınızda olmak suretiyle.

Define, tarihi eser gibi değerli kültür varlıkları bulunduğundan hemen en yakın Müze Müdürlüğüne teslim edilerek teslim fişi alınmalı, Müze Müdürlüğünde görevli arkeologlar tarafından eserin değeri biçildiğinde hakkınızı almak için başvuru yaparak payınıza düşen paranızı alabilirsiniz.

Sahilde altın arama hakkında herhangi bir yasa olmadığı hakkında Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğünden cevap geldi. Yasak olmadığını öğrenince de sahilde rahat bir şekilde ziynet eşyası arayabiliyoruz.

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 50. Maddesi ve buna bağlı olarak çıkarılan Define Arama Yönetmeliği çerçevesinde define aranmasına izin verilmektedir. Define aramak isteyenler, define arayacakları yerin bağlı olduğu müze müdürlüğüne bir dilekçe ile müracaat ederler.

Bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa yüzde ellisi define arayıcısına; özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde kırkı define arayıcısına, yüzde onu ise mülk sahibine verilir.

Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa %50’si arayıcıya, özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa, %40’ı arayıcıya, %10’u ise mülk sahibine verilir. Resmi Gazetede yayımlanan “Define Araştırılması İle İlgili Yönetmelik” yürürlükten kaldırılmıştır.

Dedektör satın almak ya da kullanmak serbesttir.

Dedektörle Yakalanmanın Cezası Ne Kadardır? Dosya kapsamında yer alan tüm deliller doğrultusunda dedektör ile yakalan kişilerin kültür varlıkları bulmak amacıyla, izinsiz olarak kazı veya sondaj yaptıkları sonucuna ulaşılırsa, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılırlar.

2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 74. maddesine göre izinsiz olarak define araştıranlar, üç ay gibi hapis cezası ile cezalandırılırlar. Dedektör ile define aranması konusunda her hangi bir istisna yoktur.

 

 

dedektor-kullanmanin-cezasi-var-mi

dedektor-kullanmanin-cezasi-var-mi

 

Daha Fazla Bilgi ;

 

Dedektör Neleri Algılar?

Dedektör Kullanmak Yasak mı?

Metal Dedektörü Ne İşe Yarar? 

Metal Dedektörü Nasıl Çalışır? 

Metal Dedektörü Altın Bulur Mu? 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir