Metal Dedektörü Ne İşe Yarar?  Adından da anlaşılacağı üzere metal dedektörü metal tespit etmek için kullanılır. Bütün bunların yanı sıra değerli veya değersiz metali ayırabilen dedektörler ise altın gibi kıymetli metalleri  bulmada da rol oynar. Aslında çok frekanslı olduğunu iddia eden değiştirilebilir tek frekanslı dedektörler de dahil olmak üzere herhangi bir tek frekanslı dedektörün başarabileceğinden çok daha iyi derinlikte yüksek düzeyde bir  hedef kimliği doğruluğu sağlar.

Bir metal dedektörü, yakınlardaki metal varlığını algılayan bir araçtır . Metal dedektörleri, yüzeyde, yer altında ve su altında metal nesneleri bulmak için kullanışlıdır. Ünitenin kendisi, bir kontrol kutusu ve şekil ve boyut olarak değişebilen bir toplama bobinini tutan ayarlanabilir bir şafttan oluşur. Alıcı bobin bir metal parçasına yaklaşırsa, kontrol kutusu varlığını değişen bir tonla, yanıp sönen bir ışıkla ve/veya bir gösterge üzerinde hareket eden bir iğneyle kaydedecektir. Genellikle cihaz bir miktar mesafe göstergesi verir; metal ne kadar yakınsa, kulaklıktaki ton o kadar yüksek veya iğne o kadar yüksek gider. Diğer bir yaygın tür, cezaevlerindeki erişim noktalarında kullanılan sabit “geçişli” metal dedektörlerdir. Bir kişinin vücuduna gizlenmiş metal materyalleri tespit etmek için adliyeler, havaalanları ve psikiyatri hastanelerinde de kullanılmaktadır.

Dedektör, özellikle metal, altın vb. gibi madenleri bulmak için kullanılan bir cihazdır. Manyetik alanı ölçen ve sinyal veren bir tespit cihazı olarak işlev görür. Dedektörler, arkeolojik kazılar, hazine avcılığı, su altı aramaları gibi alanlarda kullanılır. Ayrıca güvenlik amaçlı olarak da kullanılabilmektedir.

İlk endüstriyel metal dedektörleri 1960’larda geliştirildi ve yaygın olarak maden arama ve diğer endüstriyel uygulamalar için kullanıldı. Kullanım alanları arasında kara mayınlarının tespiti , bıçak ve tabanca gibi silahların tespiti (özellikle havaalanı güvenliğinde ), jeofizik araştırma , arkeoloji ve hazine avcılığı yer alır . Metal dedektörler ayrıca gıdadaki yabancı cisimleri tespit etmek için ve inşaat endüstrisinde betondaki çelik takviye çubuklarını ve duvarlara ve zemine gömülü boruları ve telleri tespit etmek için kullanılır.

metal-dedektoru-ne-ise-yarar

metal-dedektoru-ne-ise-yarar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir