Faydalı BilgilerKonu

İngiltere’de Metal Dedektörü Kullanan Bir Çocuk Bronz Çağı Baltasını Buldu

13 yaşındaki Milly Hardwick, metal dedektörüyle dışarı çıktığı üçüncü gününde 3.000 yıldan daha eski bir eşya yığını buldu. “Biz sadece oynuyorduk,” dedi.

metal-dedektoru-kullanan-bir-cocuk-3000-yillik-balta-buldu
metal-dedektoru-kullanan-bir-cocuk-3000-yillik-balta-buldu

LONDRA – Amerika Birleşik Devletleri’nde, metal dedektörü  genellikle tanıdık zenginlikleri bulmak için kullanılır: kayıp nişan yüzükleri, pahalı mücevherler veya değeri bilinmeyen madeni paralar. Britanya’da, en büyük buluşlar genellikle eski çağlardan kalma hazinelerin keşfini içerir – bir gencin Eylül ayında Doğu İngiltere’de ortaya çıkardığı 3.000 yıllık balta gibi.

13 yaşındaki Milly Hardwick, kendisi, babası ve büyükbabasının bir Pazar günü İngiltere’nin Royston kentinde metal dedektörlerinin olduğu bir tarlada saatlerce dolaştıklarını ve tek bir eşya bulamadıklarını söyledi. Ardından, sandviç ve kurabiyelerden oluşan bir öğle yemeğinden hemen sonra, organize bir kazının yapıldığı alanın farklı bir bölümünü denediler. Yaklaşık 20 dakikalık aramanın ardından Milly, olası bir bulguyu gösteren tiz bir bip sesi – “kulağa hoş gelen bir sinyal” – duyduğunu söyledi.

Babası koştu ve kazmaya başladı. Yaklaşık 10 dakika sonra, baltaya benzeyen bir eşya çıkardığını söyledi.

Sadece şok oldum, dedi Milly. “Biz sadece oynuyorduk”

Milly, babası ve büyükbabası heyecandan dans etmeye başladıklarını söyledi. Kazmaya devam ettiler ve yuvalı balta başları, kanatlı balta başları, kek külçeleri ve bronzdan yapılmış bıçak parçaları da dahil olmak üzere başka eserlerden oluşan bir yığın buldular. Milly’nin bulguları, metal aramayla ilgili bir dergi olan The Searcher tarafından geçen ay bildirildi.

İngiltere, Royston yakınlarında bulunan, toplamda 200 civarında eser bulunan iki Bronz Çağı hazinesinden birinden parçalar.
İngiltere, Royston yakınlarında bulunan, toplamda 200 civarında eser bulunan iki Bronz Çağı hazinesinden birinden parçalar.

Cambridgeshire İl Meclisi çevre komitesi başkanı Lorna Dupré, konseyin Tunç Çağı’na ait olduğuna inanılan 200 parçanın bulunduğunu doğruladığını söyledi. Milly, babası ve büyükbabası, bir istifte yaklaşık 65 eşya buldu. Arkeologlar daha sonra sekiz metre ötede ikinci bir istif buldular.

Britanya’daki Bronz Çağı , tarihi anıtları, binaları ve yerleri yöneten bir hayır kurumu olan English Heritage’a göre , yazılı kayıtlar bulunmadan önce, tarih öncesi İngiltere olarak adlandırılan bir dönemde, MÖ 2300’den MÖ 800’e kadar sürdü . (Karşılaştırma için Stonehenge’in dairesel hafriyatı MÖ 3.000 civarında inşa edildi. Merkezi taş yerleşimleri MÖ 2.500 civarında oluşturuldu.) Bronz Çağı’nın başlangıcında, ilk metal silahlar ve mücevherler Britanya’ya gelmeye başladı. İnsanlar bu eşyalarla birlikte bireysel mezarlara gömüldü.

Peterborough Belediye Meclisi sözcüsü Amanda Rose, Bronz Çağı’nda Royston çevresinde neler olduğu hakkında çok az şey bilindiğini, ancak bölgenin o sırada oldukça iyi yerleştiğini söyledi. “Sulu iyi bir tarım arazisi ve genellikle çiftlikler veya küçük yuvarlak ev kümeleri olan Tunç Çağı yerleşimleri oldukça sık” dedi.

Bronz baltalar, “bulmayı bekleyeceğiniz kadar yaygın, ancak bulduğunuzda heyecanlanacak kadar nadir” dedi. “Bunun benzersiz yanı, tek bir yerdeki buluntuların sayısı, bu da onu bir istif haline getiriyor” diye ekledi.

Milly Metal Dedektörü İle Bulduğu Eserden Güzel Bir Ödül Aldı

Bir adli tabip, Royston’ın bulduğunun hükümetin ” hazine ” tanımını karşıladığını beyan ederse – en az yüzde 10 altın veya gümüşten yapılmış ve en az 300 yıllık nesneler için bir komitenin eşyaların değerini belirleyeceğini söyledi. (Hazine bulunduğunda, bulan hazinenin sahibi değildir. Hükümet yönergelerine göre onu satmaya çalışmak yasa dışıdır.

Bayan Dupré, eğer bir müze nesneleri almak isterse, bulan ve toprak sahiplerinin bir ödül talep edebileceğini söyledi. “Bu elbette çok heyecan verici bir keşif, ancak soruşturmalar sonuçlanana kadar daha fazla bir şey söyleyemeyiz” dedi. Milly, ödülü nasıl harcayacağına dair planlar yapmadan önce herhangi bir ödül kazanıp kazanmayacağını görmek için bekleyeceğini söyledi.

Son yirmi yılda Britanya’daki müzeler, Bronz Çağı baltaları, Demir Çağı kazanları ve Roma sikkeleri de dahil olmak üzere halk tarafından bulunan 5.000’den fazla eseri ele geçirdi.

Geçen yıl, İngiliz hükümeti hazine tanımını genişletti. Bir hobi olarak metal aramanın artan popülaritesi , 1990’lardan beri yürürlükte olan önceki “hazine” tanımını karşılamayan bazı arkeolojik öneme sahip olanlar da dahil olmak üzere daha fazla tarihi nesnenin bulunması anlamına geliyordu. 2019 yılında, bir komitenin bir öğenin hazine olarak kabul edilip edilmeyeceğine karar verdiği süreçten 1.311 parça geçti, bu kayıtlardaki en yüksek sayı. 1997 yılında 79 parça bulundu.

Bir hobi, olağanüstü eserler buldu. 2014 yılında, bir metal dedektörü ile bir adam 1100 yaşından daha fazla bir eser buldu. İskoçya’da altın ve gümüş bir istifi bulundu. İngiltere’nin en önemli arkeolojik buluntularından biri bu yüzyılın. İskoçya Ulusal Müzeleri’nden bir sözcü, kuruluşun , bulundukları yere yakın bir müze olan Kirkcudbright Galerileri’nde geçici olarak sergilenen eserler için yaklaşık 2 milyon İngiliz sterlini veya 2,6 milyon dolar ödediğini söyledi .

Milly, keşfinden bu yana çoğu pazar günü büyükbabası ve babasıyla daha fazla eşya aramak için dışarı çıktı. Büyüyünce arkeolog olmak istediğini söylüyor.

Royston’daki belirli bir alanda asırlık bir balta bulmanın saçmalığına gülerek, “Romalılar oradaydı, herkes oradaydı – ve onu bulan bizleriz,” dedi. “Bu delilik.”

Son Olarak; Milly’nin kullandığı dedektörü merak edenler olabilir. Bu dedektör xp deus işte hemen burada

 

 

Başa dön tuşu
Call Now ButtonTıkla Ara : +905324667102