Metal Dedektörü Nedir, Kim İcat Etmiştir? Bir metal dedektörü, yakınlardaki metal varlığını algılayan bir araçtır . Metal dedektörleri, yüzeyde, yer altında ve su altında metal nesneleri bulmak için kullanışlıdır. Ünitenin kendisi, bir kontrol kutusu ve şekil ve boyut olarak değişebilen bir toplama bobinini tutan ayarlanabilir bir şafttan oluşur. Alıcı bobin bir metal parçasına yaklaşırsa, kontrol kutusu varlığını değişen bir tonla, yanıp sönen bir ışıkla ve/veya bir gösterge üzerinde hareket eden bir iğneyle kaydedecektir. Genellikle cihaz bir miktar mesafe göstergesi verir; metal ne kadar yakınsa, kulaklıktaki ton o kadar yüksek veya iğne o kadar yüksek gider. Diğer bir yaygın tür, cezaevlerindeki erişim noktalarında kullanılan sabit “geçişli” metal dedektörlerdir. Bir kişinin vücuduna gizlenmiş metal materyalleri tespit etmek için adliyeler, havaalanları ve psikiyatri hastanelerinde de kullanılmaktadır.

Dedektör, özellikle metal, altın vb. gibi madenleri bulmak için kullanılan bir cihazdır. Manyetik alanı ölçen ve sinyal veren bir tespit cihazı olarak işlev görür. Dedektörler, arkeolojik kazılar, hazine avcılığı, su altı aramaları gibi alanlarda kullanılır. Ayrıca güvenlik amaçlı olarak da kullanılabilmektedir.

Elektronik metal dedektörü için ilk patenti alan mühendis ve mucit Dr. Gerhard Fisher , 1931’de Fisher Research Labs’ı kurdu. Yani Fisher Dedektör markası ilk dedektör mucididir.

metal-dedektoru-nedir-kim-icat-etmistir

metal-dedektoru-nedir-kim-icat-etmistir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir