Metal Dedektör Neyi Algılar?  Metal dedektörü hangi metalleri tespit edemez sorusuna hızlı bir cevap arıyorsanız, işte burada: Yok. İyi kalibre edilmiş, yüksek kaliteli bir metal dedektörü her türlü metali bulabilir. Bununla birlikte, metalin manyetik özellikleri gibi belirli faktörler, bir metal dedektörün doğruluğunu ve küçük parçacıkları yakalama yeteneğini etkileyebilir.

Bir metal dedektörünün tam olarak nasıl çalıştığını tartışalım ve metal parçaları gibi istenmeyen nesneleri algılama yeteneğini etkileyen birkaç faktörü anlamak isterseniz; Bazı metaller demir içerir ve genellikle manyetiktir. Demir dışı metal ise nikel, alüminyum ve çinko gibi diğer elementlerden oluşur. Birçok demirli metaldeki mevcut elektromanyetik alanlar nedeniyle, dedektörün alıcı bobini, demir dışı metallere kıyasla çok daha küçük demirli metal örneğinden gelen bir sinyali algılayabilir.

Kısaca bir metal dedektörü, yakınlardaki metal varlığını algılayan bir araçtır . Metal dedektörleri, yüzeyde, yer altında ve su altında metal nesneleri bulmak için kullanışlıdır. Ünitenin kendisi, bir kontrol kutusu ve şekil ve boyut olarak değişebilen bir toplama bobinini tutan ayarlanabilir bir şafttan oluşur.

Pasif ve aktif metal dedektörleri ile demir, nikel ve kobalt gibi metaller tespit edilir. Bakır, pirinç ve alüminyum gibi diğer metaller yalnızca aktif yollarla tespit edilir. Geçişli metal dedektörler, tek bölgeli veya çok bölgeli olarak sınıflandırılır.

Ancak belirtildiği gibi, metal dedektörleri yalnızca demir içeren ve içermeyen metalleri tespit edebilir . Bu nedenle, metalik özelliklere sahip olmadıkları için elmasları algılamaz. Aynı prensip değerli taşlar ve inciler için de geçerlidir.

Herhangi bir metal dedektörü altın bulur mu? Evet. Çoğu metal dedektörleri altın bulma yeteneğine sahiptir. Ancak bazıları diğerlerinden çok daha iyi iş çıkaracaktır. Altın oldukça düşük iletkenliğe sahip olduğundan, daha yüksek frekanslar kullanan metal dedektörler, altını düşük frekanslı dedektörlerden daha iyi tespit edecektir. Bunları ayırt edebilmek için en iyi metal dedektörü kategorisini incelemelisiniz. Metal algılamayı merak ediyor ve bir metal dedektörünün ne kadar derine inebileceğini merak ediyor musunuz? Çoğu metal dedektörü, yaklaşık 4-8′ (10-20 cm) derinliğindeki nesneleri algılayabilir.

 

Daha Fazlası İçin …

 

Metal Dedektörü Ne İşe Yarar? 

Metal Dedektörü Nasıl Çalışır? 

Metal Dedektörü Altın Bulur Mu? 

Metal Dedektörü Devresi

Metal Dedektörü Çalışma Prensibi 

2 thoughts on “Metal Dedektör Neyi Algılar?

  1. Puravive dedi ki:

    ben bulucam bitanede

  2. Hnde dedi ki:

    Edektorler Poşet içindeki kasayı yada altini bulabilir mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir