Faydalı BilgilerKonu

Define Nasıl Bulunur? Define İşaretleri Nelerdir ?

Yeryüzünde dünya yaşamı boyunca bir çok medeniyet barındırdığını hepimiz biliyoruz. Üzerinde yaşadığımız topraklar da bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Buna göre bu medeniyetler eski zamanlardan bu güne bir çok işaretle birlikte varlıklarını bırakıp yokolmuşlardır.

Bazı değerli kalıntılar ise dünyada kendiliğinden varolan doğal materyallerdir. Bu değerli metaller altın, gümüş, değerli taş gibi varyasyonlarda karşımıza çıkabilmektedir.

Şimdi gelelim asıl sorumuza :

Define Nasıl Bulunur? 

Dünyada define aramayı hobi haline getirmiş bir çok defineci bulunmaktadır. Define arayacak kişilerin öncelikle mevzuata uygun şekilde davranmaları gerekiyor.

Şöyle ki; dedektörünüzü satın alıp araziye çıktınız jandarma veya kolluk kuvvetlerine denk gelmeniz muhtemel. Size ilk soracakları soru burada ne aradığınızdır. =) Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için öncelikle izin almalısınız. Define arama mevzuatını buradan inceleyebilirsiniz.

Define bulma konusuna gelince bulunduğu coğrafya, toprak yapısı, ilginç işaretler, gibi farklı değişkene göre define bulma yöntemi de değişecektir.

Öncelikle altın arama, define arama gibi bir fikriniz varsa ayrımlı bir dedektör sahibi olmalısınız. Cihazların derinliği marka ve çeşitlerine göre değişmektedir. Altın için değerli uyarısı veren dedektörler ile define arayabilirsiniz.

Aslında çalışmaların çoğu eski yerleşim yerlerinde yapılmaktadır. Tümülüs mezarları, kaya mezarları, antik şehir yerleri vb …

Altın arama ise dere yatakları gibi yerlerde yapıldığında sonuç alındığı çokça kulağımıza gelmiştir. Lahitler ve ibadet yerleri gibi mekanlarda ise değerli tarihi eser niteleliğinde hediyelerin bulunabileceği bilinmektedir.

 

Define İşaretleri Nelerdir?

Define aramak isteyenler için bazı teknikler bulunmaktadır. Bu yöntemler bulunan işaretlere göre yapılırsa daha mantıklı olacaktır. Bazı define işaretlerini takip ederek ve bunları çözümleyerek defineye ulaşabilmek mümkündür. Aranılan definenin niteliğine göre işaretlerde değişebilmektedir. En çok kullanılan ve bilinen define arama işaretleri şunlardır;

Definenin Güneşe Olan Konumu: Defineciler güneşin üzerine düştüğü yerleri aramaya özen gösterirler. Define için güneşin önemli bir ipucu olduğu düşünülmektedir.

Definenin Arandığı Alanın Toprak Yapısı: Özellikle kolay kazılabilen, gevşek topraklar define bulmanın önemli işaretlerindendir. Halk arasında yanmış toprak denilen türün define için daha uygun olduğu düşünülmektedir.

Bazı Değişik Figürler: Herhangi bir yer, taş ve ya yapı benzeri yerlerin üzerindeki figürler define için önemli ipuçlarıdır. Bu figürler yorumlanarak define aranabilmektedir.

Haritalar: Bazı durumlarda harita gibi dokümanlar önemli bir işarettir. Hatta bu somut işaretler en önemli ipuçlarıdır.

Bu gibi bilgilerden sonra en önemlisi define ararken kullanacağınız yardımcılar yeraltı görüntüleme cihazları ve altın dedektörü kullanımıdır.

Başa dön tuşu
Call Now ButtonTıkla Ara : +905324667102